Komentáře Petice Microsoftu

user avatar Tom
Odpovědět
Společný superformát
22. 10. 2005, 09:13:45
Nejlepší by bylo, aby Microsoft udělal OpenDocument jako svůj defaultní formát, a ne aby vytvářel své budoucí x*** (třeba xdoc). Nebyly by žádné problémy s kompatibilitou... Ale tohle Micorosft nikdy neudělá. Bohužel.
user avatar Anonymní
Odpovědět
No bylo by zajimave
23. 10. 2005, 22:34:35
Kdyby to udelal a tim by nemel potrebu vyvyjet vlastni format, cimz by zanikla pracovni mista (asi kvuli "doc" ma dost lidi praci) MS by lidi vyhodil na dlazbu :-)
On uz to nekdo vyse napsal, je to soukroma firma asvym zpusobem ji doc zivi. Problem je v blbosti statni spravy, jak uz taky nekdo napsal, ze se pouta k formatu soukrome firmy.
user avatar Mira
Odpovědět
Microsoft (Bill Gates) nikdy
22. 10. 2005, 14:53:51
Microsoft (Bill Gates) nikdy neudělá něco co by nevynášelo peníze :-(
je chamtivej jako všichni zbohatlíci.
user avatar martinkozak
Odpovědět
Re: Microsoft (Bill Gates) nikdy
23. 10. 2005, 12:03:31

Dobré poledne,

nezaměňujte, prosím, příčinu za důsledky. Microsoft zbohatl právě proto, že nikdy neudělá něco, co by nevynášelo peníze. Nikoliv tedy že by to neudělal proto, že by byl bohatý. To je bohapustý a závistivý nesmysl.

Tak to totiž v komerčním světě chodí. Ať jde o Microsoft, Sun nebo jinou velkou firmu. Už z definice podnikání je jasné, že opak by byl čirý nesmysl.

--

Zdraví
Martin Kozák

user avatar martinkozak
Odpovědět
Dodatek
23. 10. 2005, 12:05:45

Dobré poledne,

což pochopitelně neznamená, že by to udělat neměl. Inu, schizofrenie světa.

--

Zdraví
Martin Kozák

user avatar Petr1
Odpovědět
Proč
22. 10. 2005, 15:16:21
Nejsem si jistý jestli je to dobrý nápad. Proč by někdo měl nutit soukromou společnost podporovat jakýkoliv formát v jejím uzavřeném produktu? Ať se Microsoft rozhodne sám na základě požadavků zákazníků. Já bych spíš apeloval na úřady aby formát ODF přijaly jako úřední a tím pádem by ten úřad požadoval jeho podpotu u software který nakupuje.
user avatar fipa
Odpovědět
petice
22. 10. 2005, 18:24:49
ona je ta petice postavena spis na tom, ze lide, kteri podporu pro ODF chteji, ji vyplni a odeslou - MS se totiz nechal slyset, ze podporu pro ODF prida, pokud to bude chtit vetsi mnozstvi uzivatelu - takze je zde (dle meho nazoru mala, ale je) sance, ze pokud MS odevzdame seznam par tisicu pozadavku na pridano ODF, mohl by tak ucinit...(ciste teoreticky, za pokus to ale mozna stoji :-))
user avatar standa.e
Odpovědět
petice
22. 10. 2005, 19:22:00
Osobne bych to videl take tak. Rekneme Billovi: "Bille, chceme open format, jinak si budeme hledat soft, co ho umi". Samozrejme udelat z nej oficialni format je super, ale zname nase ministerstva (napr. skolstvi, ze...), osobne myslim, ze to driv dokopeme k necemu Microsoft...

Proste si nemyslim, ze se tim neco pokazi.
user avatar Tomas
Odpovědět
ano
22. 10. 2005, 18:25:35
Stimto souhlasim a proto jsem tu petici nepodepsal. Lepsi by byla petice aby se ODF pouzivalo na uradech a ve skolstvi.
user avatar Lada Jancik
Odpovědět
Zbytecne
22. 10. 2005, 18:17:07
Ja si myslim, ze daleko dulezitejsi bude, kdyz tento format (Open Document) bude zavazny pro vsechny statni urady - budou v nem muset publikovat vsechny formulare a vystupy k obcanum a firmam, a taktez budou prijimat dokumenty v tomto formatu.
user avatar etit
Odpovědět
asi zbytečné mrhání energií
22. 10. 2005, 23:00:16
Souhlasím s názorem, že v tomto případě je to asi zbytečné - podle dosavadních zkušeností přání normálních zákazníků (myslím tím jednotlivce) Microsoft moc nezajímala. Naopak většinou je to tak, že Microsoft řekne "přizpůsobte se tomu co jsme Vám nabídli...", a protože jejich soft používá (bohužel :-(( ) státní správa, tak normální člověk nemá přístup k informacím, úřadům...
Proto by byla lepší petice pro přijetí Open document formátu ve státní správě. O tom jsem si psal s bývalým ministrem informatiky Mlynářem a asi byste se smáli tomu co mi odepsal, ale bylo to spíš k pláči...
user avatar Anonymní
Odpovědět
Ta petice je uplne zbytecna.
23. 10. 2005, 00:10:43
Ta petice je uplne zbytecna. Snad si nemyslite ze MS je tak naivni, aby si myslel ze je v teto petici podepsan nektery z jeho (potencionalnich) zakazniku? Zakaznikovi MS v soucasnosti vsechno funguje a je mu jedno v jakem formatu se co uklada, hlavne ze to ostatni prectou.
Tlacit by se melo hlavne na urady, EU atd aby ODF odklepli a pak MS nezbyde nic jinyho nez jeho podporu urychlene pridat.
Zaroven pokud ODF nezacnou tlacit lidem urady, tak i kdyby MS podporu dal, nikdo ji mit stejne nebude, protoze proc by si to tam bezny lidi doinstalovavali kdyz by jim to na nic nebylo. Musi tu byt padny duvod a tim muze byt prave treba komunikace s urady a ne si myslet ze bezny clovek se zajima o formaty a uz se tesi jak si sam od sebe bude uvedomele menit vychozi format pro ukladani.
user avatar Tomas
Odpovědět
Ikdyz se touto petici neco
23. 10. 2005, 13:00:04
Ikdyz se touto petici neco podari a Microsoft rekne ze podporu pro ODF fotmat udela, tak mam strach ze to udela podobne jak to udelal z formatem rtf. Do rtf formatu taky dal sve nekompatibility a tim ho vlastne znicil.
Jedina moznost je aby priznivci OOo pouzivali jen ODF format. Ja ho budu posilat i do skoly, protoze se me taky nikdo nepta jestli otevru to co mi oni posilaji a navic maji tam na to spoustu odborniku kteri jsou za to placeni, tak at se staraji.
user avatar Jarda
Odpovědět
Petice sux!
24. 10. 2005, 08:04:47
Proč nutit soukromou firmu k zavádění nějakých pochybných - jakousi papalášskou komisí možná někde lokálně schválených - formátů a to jen proto, že ta firma je úspěšný MS? Zničení "skoromonopolu"? Proč podobné hlasy nezaznívají např. proti Apple, který by nejradši dodával od železa přes OS až po aplikace vše? Odpovím si sám: Protože Apple je z celosvětového hlediska bezvýznamný hráč. Ale k věci: V přímém konkurenčním boji komerční nepodarok StarOffice v souboji s MSO neuspěl, Sun tedy uvolnil část kódů a dal vzniknout OO. Je hezké, že uživatel má možnost volby a pro základní kancelářské potřeby je software zdarma, ale proč přecházet na nějaký nový obskurní formát? Opět si odpovím sám: Je to jediná a poslední možnost, jak házet v oblasti kancelářských balíků MS klacky pod nohy. Nemám rád v úředním styku formát DOC (nepsaný standard), protože může způsobit problémy - ne DOC vytvořený řádně MS Wordem sám o sobě, ale proto, že se do tohoto typu souboru snaží ukládat editory typu 602-ky, OO atd. a daný soubor pak jako DOC jen vyhlíží, ale ve skutečnosti jde o nekvalitní imitaci. Rovněž obvykle mažu zprávy s přílohami SXW/C, neboť autor měl možnost uložit svůj výtvor ve formátu, který nevyžaduje instalaci stomegového bastlu na služební počítač. Nemáte-li koupený MSO, nevadí, můžete si zdarma stáhnout prohlížeč wordovských či excelovských souborů. Sun ani opensource komunita pro SXW/C ani novější formáty SO/OO nic podobného nenabízí. Osobně bych pro výměnu dokumentů preferoval formát RTF, který podporují všechny kvalitní editory (a to nejen na platformě Windows), u složitějších dokumentů PDF a je pak na uživateli, jestli používá takový nebo makový editor :)
user avatar Christof
Odpovědět
Pleteš se, obskurní
24. 10. 2005, 09:07:09
Pleteš se, obskurní formát je právě DOC, OpenDocument je otevřený, volně použitelný, dobře zdokumentovaný XML formát, který se už používá v několika kancelářských aplikacích a nejspíš stane standardem ISO. Zbytek blábolů ani nemá smysl komentovat.
user avatar martinkozak
Odpovědět
Re: Pleteš se
26. 10. 2005, 15:28:59

Ahoj,

upřímně řečeno mi, Adame, také není jasné proč jsi Jardovy argumenty označil bez uvedení důvodu za "bláboly".

--

Zdraví
Martin Kozák

user avatar Christof
Odpovědět
"pochybných - jakousi
26. 10. 2005, 17:18:03
"pochybných - jakousi papalášskou komisí možná někde lokálně schválených - formátů"
"nějaký nový obskurní formát?"
"Je to jediná a poslední možnost, jak házet v oblasti kancelářských balíků MS klacky pod nohy."
"ne DOC vytvořený řádně MS Wordem sám o sobě, ale proto, že se do tohoto typu souboru snaží ukládat editory typu 602-ky, OO atd. a daný soubor pak jako DOC jen vyhlíží, ale ve skutečnosti jde o nekvalitní imitaci."

Jak se to tedy korektně nazývá, abych mohl poopravit svoje prohlášení?
user avatar
Odpovědět
Re: pochybných...
28. 10. 2005, 02:11:09

Ahoj,

hmm, myslím, že nepřesnosti jde-li o fakta a vlastní názor jde-li v daném případě o náhled na problematiku. Nepřesnosti lze vyvrátit uvedením správných fakt, vlastní názor nutno vyvracet protiargumenty. Šlo mi jen o to, že ani jedno ve Tvém příspěvku nebylo. To jsou metody flameware, nikoliv diskuze.

Asi tak.

--

Zdraví
Martin Kozák

user avatar Anonymní
Odpovědět
Zajimavý názor buhužel
24. 10. 2005, 09:37:41
Zajimavý názor buhužel plyne z Vaší neznalosti. Já jsem taky takový kdysi dávno měl. To byly doby kdy jsem o počítačích a software a obchodních praktikách Microsoftu nic neveděl.
Proč podle vás numůže být konkurence? Jen Microsoft může dělat software?
"Nemáte-li koupený MSO, nevadí, můžete si zdarma stáhnout prohlížeč wordovských či excelovských souborů."
Už jste ty prohližeče zkoušel? Já jo a můžu říct že to už je OpenOffice.org komatibilnejší a použitelnější. Navíc jsou jen po Windows. Jsou i jiné OS, nejen od MS pokud jste to nevěděl. Napr: http://operacni-systemy.net/
Nikoho nikoho nemůžete nutit aby používal jen software od Mictosoftu, už je svoboda a ne komunizmus, ikdyž to tak občas nevypadá.
Formát rtf zničil sám MS protože nedodržel jeho technickou specifikaci.
Já zase mažu zprávy z přílohamy doc, xls, ppt, atd... nikdo me nemůže nutit abych si koupil na to software, nebo dokonce ukradl a ještě ktomu to neni žádný standard.
user avatar Jarda
Odpovědět
Co člověk to názor, ale většina rozhoduje :)
24. 10. 2005, 10:57:52
Nemyslím si, že by můj předešlý názor pramenil z neznalosti, v oblasti IT se již pár let orientuji. Neříkám, že nemůže být konkurence, z mého příspěvku je snad zřejmé, že uvolnění OO jako alternativy vítám. S čím ale nesouhlasím je právě administrativní zasahování do konkurenčního soupeření, tzn. nařízení, zákazy, příkazy, co má být v systému, jak má vypadat formát souboru atd., tedy oslabování jedné firmy, aby ji klopýtající konkurence snáze doháněla. Viewery pro soubory Office jsem samozřejmě nejen zkoušel, ale i úspěšně používal, než se konečně firma sjednotila na používání MS Office, sám jsem Sunu jako betatester StarOffice 6 vytvořit viewer pro soubory SO navrhoval. Nepřál bych Vám zažívat anabáze při řešení konverzí z OO či 602ky (ač šlo většinou jen o rozhozený layout, linky či zbytečná makra). Kompatibilita OO a viewerů od výrobce je řádově jiná, stačí poukaz např. na uzamčené dokumenty nebo některé automatizační prvky a pokud poukazujete na jiné OS, pak vězte, že se ve veřejné správě (bohudíky!) na desktopech téměř nevyskytují (znám z tisku příklady měst, která sice s pompou přecházela na open-source systémy, aby vzápětí ráda udělala čelem vzad). Co používáte doma je Vaše věc (já OEM Windows 2000 a Ubuntu a jsem spokojen), většina lidí, co používá např. Linux zvládne instalaci některého z emulátorů Windows a znám lidi, kteří dokonce pod Linuxem používají i MSIE pro ladění webových stránek. Pokud mažete přílohy MS Office z došlých zpráv, pak si to asi můžete dovolit, neboť pro Vás nejsou důležité. Já si to dovolit nemohu, protože bez ohledu na mé sympatie/antipatie k těmto formátům většina uživatelů posílá své přílohy právě takto.
user avatar Tomas
Odpovědět
Christof mel pravdu: "Zbytek
24. 10. 2005, 14:59:10
Christof mel pravdu:
"Zbytek blábolů ani nemá smysl komentovat."
Neměl jsem to komentovat.
Souhlasím s váma jen z názorem na tu petici.
Které firmě se "výhodně" upsala státní správa
http://www.microsoft.com/cze/presspass/billgates/Navsteva2004/fotocentrum/setkani_s_politiky.asp
a co používají, je mi jako uživatele PC jedno, ale není mi to jedno jako daňového polatníka a obyvatele ČR který chce s těmito úřady komunikovat.
"Linuxem používají i MSIE" Tímto porušují licenci a to si já dovolit nemůžu.
Přečtěte si aspoň licenci k software které používáte.
Jsem svobodný člověk, nezajímají mne nestandartní většinové fotmáty, já používám standard, můžu si vybrat kancelářský balík který tento standard splňuje ( a to jsou všechy kromě MS Office ) a to je pro mne důležité.
Tímto končím tuto diskuzi.
user avatar Jarda
Odpovědět
Názor "Christofa" není názorem všech!
24. 10. 2005, 16:28:54
Tzv. "Christof" je jeden ze skalních fanoušků OO, proto se od něj nedá čekat nestranný ani objektivní pohled: Pokud má někdo jiný názor než on, označí jej za BLÁBOL (je to sice vyjadřování adekvátní nějakého obrýleného puberťáka z opensource komunity, ale mé argumenty tím nevyvrátí). Podle jemu podobných by bylo jistě nejlépe, kdyby někdo direktivně zakázal používat MS Office a nebo ještě lépe nařídil všem úřadům používat Linux. Naštěstí ale i takovíto nadšenci jednou dospějí :) A tak používejte své "standardní" aplikace (podle rozhodnutí nějaké moudré komise) produkující "standardní" dokumenty, zatímco my ostatní budeme používat ošklivé formáty, které vytvoříte mj. i v MS Office, ale které alespoň přečteme. Co pak bude de facto standard?! Inu, jak řekl klasik: Můžeme s tím souhlasit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat :) Hezký den!
user avatar rvojta
Odpovědět
Směr diskuse
24. 10. 2005, 16:36:09
Pánové, diskuse nabírá směr, který se mi nelíbí. Prosil bych věcné argumenty a hlavně bez urážek.

--
Robert Vojta
http://blog.vojta.name/
user avatar Christof
Odpovědět
"ošklivé formáty, které
24. 10. 2005, 19:13:04
"ošklivé formáty, které vytvoříte mj. i v MS Office"

Ty formáty vytvoříte jen v MS Office, protože nikdo jiný neví, jak mají vypadat. Ano, různé aplikace umí ukládat do formátů MSO, ale nejsou 100% kompatibilní, protože prostě nemohou. Kdežto s OpenDocument teď umí pracovat 14 aplikací různých výrobců - http://opendocumentfellowship.org/Applications/HomePage
user avatar Jarda
Odpovědět
Opravdu jen v MS Office?
25. 10. 2005, 07:42:25
Pokud se pletu, pak se omlouvám, ale mám za to, že mnou zmíněný RTF i PDF používají otevřené specifikace. A pro Vaši informaci: Na služebním PC mám mj. též OO 1.1, které ukládání (export) do obou zmíněných formátů zvládá, takže není pravda, že tyto formáty lze vytvořit *jen* v MS Office, naopak spíše platí, že výtvory pak mám možnost otevřít na jakémkoli počítači. Takto chápu svobodu já, tzn. mít možnost volby stroje, OS, aplikace, nikoli svoboda = mít nařízeno používání něčeho, co bylo jednoho dne úředně stanoveno a co před pár dny ještě nikdo neznal.
user avatar Christof
Odpovědět
Aha, tys jako osklive
25. 10. 2005, 09:54:21
Aha, tys jako osklive formaty myslel RTF a PDF. Ty jsou v poradku, ovsem: PDF je pouze pro cteni (jako vystupni dokument, ktery neni potreba menit, je vyborny) a RTF v novejsich verzich Office je upravene, takze kompatibilita neni zarucena 100%.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Ano
25. 10. 2005, 16:16:39
Takova svoboda je Ok. stroj, aplikace, OS, ale nikde nezminujete format dat, ktere ta aplikace pouzije.
Je to jako svoboda pri vyberu klicu, naradi a dalsioch veci, pricemz existuji nejake normy na metricke zavity a podobne. Zatim nikdo si nestezuje, ze mu metricky zavit brani ve svobode. Muzte mit pritom 100 vyrobcu, kteri Vam na nej prodaji zavitnik. :-)

Tak to chapu ja a tak bych bral i vyznam normalizovaneho formatu pro vymenu dat.
user avatar Anonymní
Odpovědět
DOC mohl být standardem
24. 10. 2005, 11:12:56
OpenDocument vznikl, protože MS odmítá otevřít svůj formát. Kdyby MS svůj formát otevřel, mohlo by se stát, že by si snad každý používal takový kancelářský software, který mu vyhovuje a tento balík by nemusel být z produkce microsoftu. Nemyslitelné!
Podle mě je správný přístup státu Massachusetts. Aby ukončili noční můru s nekompatibilitou .DOC a .XLS, určili jako výchozí formát výměny OpenDocument. Oznámili to microsoftu a žádali, aby upravil svoje Office. MS odmítl. Massachusetts vyškrtl MS Office ze seznamu programů, které jeho uředníci smí používat.
user avatar Anonymní
Odpovědět
No, radeji ani moc nerozvadet, ze...
27. 10. 2005, 15:20:49
Jsem zdesen z toho, co zde uvadite.
Nejde o prechod na nejaky novy obskurni format, clovece !!
Jde o velmi rozumny pokus o sjednoceni formatu pro vymenu dokumentu. Obskurnimi v pravem slovasmyslu jsou spise .DOC a podobne (koneckoncu ani v jejich pripade nejde o format - spise to je jakysi dump datovych struktur z RAM). .RTF takovym formatem take neni - jsou v nem mozne pouze texty a jeho implementace byva podivna.
Proc proboha MS sabotuje snahu o usnadneni vymeny dokumentu (obzvlast za situace, kdy jeho skutecne obskurni "formaty" takovou vymenu z principu nikdy nezajisti) ? S tim prece myslici jedinec nemuze souhlasit (pokud tedy nema profit z prodeje MS-Office). Opravdu vas nechapu.
user avatar Anonymní
Odpovědět
Dotaz
30. 10. 2005, 23:14:27
Jak je to s uradama je nekde neco o nejakym formatu( tim myslim v zakonech) a jak ma clovek komunikovat se statni spravou, se soudama atd. Vim ze je pozadavek na kodovani (windows-1250). Ale jinak nevim.
Predem dekuju za odpoved
user avatar Tomas
Odpovědět
Mozna pomuzou stranky
31. 10. 2005, 16:00:56
Mozna pomuzou stranky Ministerstva informatiky, problem ale je ze nektere urady si delaji co chteji :-(
http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=1932
http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=2743
http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=2387
user avatar Tomas
Odpovědět
Standardni ceske kodovani je
31. 10. 2005, 16:05:28
Standardni ceske kodovani je ISO-8859-2 ne?
user avatar Plamen
Odpovědět
Petici nepodepíšu
1. 11. 2005, 23:04:38
Tak jsem se po zrale uvaze rozhodl petici nepodepsat. Nejsem totiz presvedcen, ze chci aby MS implementoval jakykoli format. Mne je to totiz jedno. Ja jejich produkty stejne pravdepodobne nikdy nebudu moci pouzivat. A pokud bude stanoven nejaky standard, tak ho budu v klidu dodrzovat bez toho, jestli nejaka firma tento format implementuje v nejakem svem produktu. Najdu si takovy program, ktery ten format bude znat. A jelikoz jich bude urcite spousta, tak si z nich vyberu ten, ktery mi bude nejpohodlnejsi. Tudiz kdyz tento format bude chybet v jednom konkretnim baliku, ktery navic bezi pouze pod takovou zvlastni skupinou OS, tak si zkratka ten program neporidim.
user avatar Pepa H
Odpovědět
Mám obavy, že implementace
21. 11. 2005, 10:11:58
Mám obavy, že implementace ODF do MSO provedená přímo od MS by stejně byla všelijak chybná (třeba záměrně), podobně jako se tomu stalo v případě RTF, nebo např. u driverů pro Win na některé HW (ACPI,...). Nic si od toho neslibuju, leda zklamání uživatelů. To by na to musela dohlídnout striktní komise, ale na úředníky se nedá vždy spolehnout. Nadějnější by bylo vyvinutí vlastního pluginu pro MSO, schopného číst a ukládat v ODF, a přetěžký úkol: naučit miliony uživatelů si ho doinstalovat.
 
 
woo jaw demo hz