Jak změnit vzhled programu a vkládat do dokumentu obsah jiných souborů

LO.png V tomto dílu tipů pro LibreOffice a OpenOffice se podíváme na dvě zajímavá témata – jakými cestami si přizpůsobit vzhled uživatelského prostředí programu a jak do dokumentu vložit obsah jiného souboru, aby se jevil přesně tak jako ve zdrojovém a navíc, aby se dal editovat.  

Jak si změnit vzhled prostředí programu?

I když to málokdo ví, lze si prostředí OpenOffice a LibreOffice celkem důkladně přizpůsobit. Nyní máme na mysli vzhledové přizpůsobení, ne funkční. Možností je několik:

 1. Změna sady ikon. Pokud si nainstalujete OpenOffice, je výchozí sadou ikon Galaxy, pokud LibreOffice, pak Tango, ale to je závislé na daném prostředí. Například, pokud si nainstalujete LibreOffice do Kubuntu, bude výchozí sadou ikon Oxygen.

  Použitou sadu ikon však lze změnit. Slouží k tomu dialogové okno Možnosti (resp. Volby), které najdete v nabídce Nástroje. Zde v sekci Zobrazení máte možnost vybrat si sadu ikon, jakou chcete. Pokud používáte Windows, nainstalují se všechny sady, pokud Linux, můžete si jednotlivé sady nainstalovat zvlášť. 

  Hlavně v Linuxu se vám může stát, že po prvním spuštění programu jsou ikony obří. Jednotlivé motivy ikon se totiž distribuují ve dvou velikostních verzích. Nezapomeňte tedy nabídku Velikost a styl ikon přepnout na Malá a dále si vyberte požadovanou sadu ikon. Trochu místa ušetříte, pokud změníte Měřítko na nižší hodnotu. Tím se např. zmenší písma v uživatelském rozhraní. A dále si určete, zda se mají ikony zobrazovat i v nabídkách – roletka Ikony v nabídkách.

  Změňte si sadu ikon i jejich prezentaci Změňte si sadu ikon i jejich prezentaci

 2. Další možnosti se nacházejí v sekci Vzhled. Tato sekce neslouží k úpravě barevnosti vlastního uživatelského rozhraní, ale funkčních prvků přímo v dokumentu. Vybrat si můžete z jednoho z předinstalovaných schémat anebo si vybrat barvy vlastní. Můžete si tak zvolit barvu poznámek, navštívených a nenavštívených odkazů a spoustu dalšího.

  Změnit lze i barevné podání funkčních prvků v dokumentu Změnit lze i barevné podání funkčních prvků v dokumentu

 3. Pokud používáte LibreOffice, můžete v něm použít motivy vzhledu pro Firefox. V okně Možnosti vyberte sekci Přizpůsobení a přepněte přepínač Motivy vzhledu pro Firefox do pozice Vlastní motiv vzhledu. Pak stiskněte tlačítko Vybrat motiv vzhledu. Otevře se okno prohlížeče na stránce https://addons.mozilla.org/cs/firefox/themes. Na ní si vyberte nějaký motiv vzhledu a adresu s jeho stránkou zkopírujte do pole Adresa motivu. Po stisknutí OK se motiv nahraje do uživatelského adresáře LibreOffice a motiv se použije. Pokud nejste spokojeni, můžete zvolit jiný.

Jak aktivovat vložení motivu Jak aktivovat vložení motivu

Stránka Mozilly s prezentací motivů Stránka Mozilly s prezentací motivů

Použití vybraného motivu v prostředí programu Použití vybraného motivu v prostředí programu

Lze souboru vložit prolinkovaná data na jiný soubor?

Zdroj: Can partial data (not the whole file) from Write or Calc be linked (not embedded) into Impress?

Jistě, jde to a není to vůbec těžké. Pokud si přejete mít v nějakém „rozumném“ programovém modulu (Writer, Calc, Draw, Impress...) vložený obsah jiného dokumentu, který si ale udržuje vazbu na zdrojový dokument (takže se aktualizuje spolu s odkazovaným dokumentem), můžete ho vložit jako tzv. OLE objekt. Tím se do dokumentu vloží jakýsi kontejner s odkazovaným souborem, který můžete upravovat.

Jak na to:

 1. Z nabídky Vložit vyberte Objekt | Objekt OLE.
 2. V otevřeném okně přepněte přepínač do pozice Vytvořit ze souboru. Tím do stránky vložíte již hotový a někde uložený soubor.
 3. Zaškrtněte pole Odkaz na soubor. Pokud toto pole nezaškrtnete, vloží se do stránky soubor, který si v dalším kroku vyberete, ale stane se součástí dokumentu a pokud se změní jeho zdroj, v tomto otevřeném dokumentu se již nezaktualizuje.
 4. Stiskněte tlačítko Hledat a najděte soubor, který si přejete prolinkovat.
 5. Jakmile je soubor nalezený a vložený, bude možná zapotřebí vypnout zobrazování obrázků. Použijte tlačítkovou lištu Nástroje.
 6. Jakmile se změní odkazovaný soubor, v otevřeném dokumentu zaktualizujete jeho „kopii“ z nabídky Nástroje | Aktualizovat | Aktualizovat vše.
 7. Vložený soubor samozřejmě můžete i upravovat. Pokud poklepete na OLE objekt, vstoupíte do editačního režimu a můžete ho plně upravovat. Po úpravách klepněte mimo rámec. Provedené úpravy se zapíší i do zdrojového souboru.

Vložený OLE objekt v editačním modu Vložený OLE objekt v editačním modu

Autor používá LibreOffice 4.3

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Martin
Odpovědět
Jak změnit vzhled programu a vkládat do dokumentu obsah jiných souborů
8. 02. 2023, 08:42:00
Dobrý den. Prosím o radu.
Volba Možnosti > Přizpůsobení > Vlastní motiv vzhledu (vlastní motiv vzhledu mi LibreOffice 7.5 nenabízí). Čím to může být způsobeno? Používám WIN 11.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Jak změnit vzhled programu a vkládat do dokumentu obsah jiných souborů
8. 02. 2023, 10:19:40
Dobrý den, článek je skoro deset let starý. Podpora motivů Firefoxu byla dávno ukončena, protože tato funkcionalita obsahovala chyby. Nyní je k dispozici jen omezená sada motivů.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz