Kopírování formátu, různé režimy výběrů a obdélník se zakulacenými rohy

LO.png V tomto článku, který patří do kategorie tipů a triků, se budeme zabývat použitím nástroje Štěteček formátu, který slouží pro kopírování formátování, dále různými režimy výběrů a nakonec se podíváme, jak lze jednoduše vytvořit obdélník se zakulacenými rohy.  

Jak zkopírovat formát

Pravděpodobně víte, že kopírování formátování odstavců, objektů a dalších prvků se provádí prostřednictvím nástroje Štěteček formátu. Tento nástroj najdete i v programech Microsoft Office, kde má podobnou funkci. Jeho použití se však v LibreOffice poněkud liší od OpenOffice.

Nejčastěji asi tento nástroj využijete v modulu Writer, ale setkat se s ním můžete i v Calcu, Draw a Impressu. A právě jeho použití ve Writeru je pro LibreOffice poněkud specifické. Až do verze LibreOffice 3.6 bylo použití nástroje stejné jako v OpenOffice. Poté se ale chování těchto nástrojů změnilo.

Takže co bylo do verze LO 3.6 stejné:

 • Formát se přenášel z rodičovského objektu na cílový umístěním kurzoru na rodičovský objekt a klepnutím na nástroj Štěteček formátu a dalším klepnutím ikonou v podobě kbelíku na cílový objekt. Poté kurzor získá původní podobu a režim vyplňování je ukončen.
 • Vícenásobné kopírování formátu je možné poklepáním na ikonu štětečku. Pak bylo možné opakovaně klepat na cílové objekty, použití nástroje se tak neomezovalo na jediný případ. Režim vyplňování lze zrušit např. stisknutím klávesy Esc.
 • Pokud chcete při kopírování formátu vyjmout atributy odstavce a kopírovat tak jen formátování znaků, stiskněte klávesu Ctrl. Pokud naopak chcete při kopírování vyjmout kopírování formátování znaků, stiskněte [Ctrl + Shift].

Pokud používáte OpenOffice, výše popsané chování v něm bude platit. Ale v LibreOffice se setkáte se změnou:

 • Při „běžném“ použití nástroje se kopíruje formátování znaků. Pokud chcete kopírovat formátování odstavce, stiskněte klávesu Ctrl. Pokud chcete kopírovat formátování odstavce bez formátování znaků, stiskněte [Ctrl + Shift].

To znamená, že v LO se štětečkem přednostně kopíruje formát znaků a pro kopírování formátování odstavce je třeba stisknout Ctrl. Nicméně pouhým klepnutím (např. do slova) zkopírujete formátování znaků jen pro dané slovo (v OpenOffice se stisknutou klávesou Ctrl). Tažením přes část textu tak lze formátování znaků zkopírovat na delší úsek.

Následující tabulka pochází z nápovědy pro LibreOffice a popisuje různé možnosti, které při kopírování mohou nastat – a jaké atributy je možné štětečkem kopírovat. (Použita je nápověda z LibreOffice, protože tato část je tam celá přeložena do češtiny.) Tabulka se neomezuje na použití štětečku jen ve Writeru, ale i v dalších modulech.

Druh výběru Komentář 
Nic není označeno, ale kurzor je v textu  Zkopíruje formátování aktuálního odstavce a formátování následujícího znaku ve směru textu. 
Označen text  Zkopíruje formátování posledního označeného znaku a formátování odstavce, ve kterém se znak nachází. 
Označen rámec  Zkopíruje atributy rámce, které jsou určeny v dialogu Formát - Rámec. Obsah, velikost, umístění, odkazy, hypertextové odkazy a makra v rámci se nezkopírují. 
Označen objekt  Zkopíruje formátování objektu, které je určeno v dialogu Formát - Obrázek nebo Formát - Objekt. Obsah, velikost, umístění, hypertextové odkazy a makra v objektu se nezkopírují. 
Označen ovládací prvek  Není podporováno. 
Označen objekt kresby  Zkopíruje všechny atributy formátování. V Impress a Draw se zkopíruje také textový obsah objektu. 
Text v buňce v Calcu je označen  Není podporováno. 
Označena tabulka nebo buňka ve Writeru  Zkopíruje formátování, které je určeno na záložkách Tabulka, Tok textu, Ohraničení a Pozadí v dialogu Formát - Tabulka. Zkopíruje se také formátování odstavce a znaku. 
Označena tabulka nebo buňka v Calcu  Zkopíruje formátování, které je určeno v dialogu Formát - Buňky, stejně tak jako formátování obsahu buněk. 

Režimy výběru

Související kapitolou jsou výběry různých částí textu v textovém dokumentu (ale nejen tam). V LO i OO lze používat 4 různé způsoby výběru. Jejich stručný popis najdete v přiložené tabulce, která opět byla převzata z nápovědy pro LibreOffice.

Režim Význam 
Standardní výběr  Klepněte do místa v textu, kam chcete umístit kurzor. Klepněte na buňku, kterou chcete určit jako aktivní. Jakýkoli jiný výběr je potom zrušen. 
Rozšiřitelný výběr (F8 Klepnutím v textu se rozšíří nebo omezí aktuální výběr. 
Doplnitelný výběr (Shift+F8 K existujícímu výběru se přidá nový výběr. Výsledkem je vícenásobný výběr. 
Výběr bloku (Ctrl+Shift+F8 Lze označit blok textu. 

Tyto režimy si blíže popíšeme.

 • Standardní výběr dělá to, co byste od něj očekávali – označíte nějaký text, ten se vyznačí jako vybraný, jakmile označíte nějaký jiný text, původní výběr je zrušen.
 • Rozšířitelný výběr přidává k aktuálnímu výběru další souvislý výběr. Takže pokud označíte nějaký text a pak označíte další, označí se veškerý text mezi prvním a druhým výběrem plus samozřejmě oba výběry. Podobně to platí, pokud výběr naopak omezujete, ubíráte. Tento způsob výběru odpovídá standardnímu režimu při stisknuté klávese Shift. Pozor, po ukončení výběru je třeba se do standardního režimu zpátky přepnout.
 • Doplnitelný výběr je alternativou ke standardnímu výběru se stisknutou klávesou Ctrl. Vytváříte tak nespojité výběry. Označíte text a s doplnitelným režimem vyberete jiný – označí se jen text, který jste fakticky označili. Nevýhodou je, že text lze přidat k aktuálnímu výběru jen jednou, opakované použití tohoto režimu není možné. Proto se vyplatí spíše si zapamatovat použití klávesy Ctrl.
 • Blokový výběr umožňuje vybrat jakýkoliv blok textu, tedy nikoliv nutně celé řádky při víceřádkových výběrech. Tento režim lze použít buď výběrem režimu anebo stisknutím tlačítka Alt při výběru.

Režimy výběrů se přepínají na stavovém řádku modulů Writer a Calc.

Jak vytvořit obdélník se zakulacenými rohy

Dokonce i ve Writeru lze vytvářet obdélníky se zakulacenými rohy. Uvedený postup ale platí i v dalších modulech (Calc, Draw, Impress).

 • Pomocí nástroje Obdélník z panelu Kresba nakreslete obdélník o daných rozměrech.
 • Klepněte na tlačítko Body. Úchyty obdélníku se změní.

Poloha nástrojů Obdélník a Body v liště Kresba Poloha nástrojů Obdélník a Body v liště Kresba

 • Táhněte za úchyt nahoře vlevo směrem doprava.

Obdélník před a po akci, ovládací člen zvýrazněný Obdélník před a po akci, ovládací člen zvýrazněný

Autor používá LibreOffice 4.3.4

(Jako ve škole) Průměr: 1.80 | Hodnotilo: 5
 

Komentáře

user avatar Zvedavec
Odpovědět
Kopírování formátu, různé režimy výběrů a obdélník se zakulacenými rohy
26. 11. 2014, 14:12:06
Jenom pro jistotu by bylo dobre u navodu uvest, ze obdelnik s kulatymi rohy v programech jde nakreslit primo a objevi se vcetne "uchopoveho bodu na zakulaceni".


Je pod ikonkou "Zakladni tvary"

To co je v navodu, je prechod na elipsu. Chovani je trochu jine nez u "kulatych rohu".
user avatar kroupa
Odpovědět
Kopírování formátu, různé režimy výběrů a obdélník se zakulacenými rohy
26. 11. 2014, 15:21:58
Ďakujem za tento článok, lebo doteraz som, žiaľ, netušil o modifikáciách klávesovými kombináciami pri kopírovaní formátu. A to sa považujem za pokročilého užívateľa. Jedine som závidel dávno nepoužívanej konkurencii, že pozná na to klávesové skratky Ctrl+Shift+C/V. Koľko času a nervov to v budúcnosti ušetrí... :-)

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz