Tipy: Ukládání souborů jen pro čtení a převod textu na čísla v Calcu

calc.png Vkládáte do Calcu čísla z jiného zdroje a divíte se, že s nimi poté nemůžete pracovat jako s čísly? Chcete uložit soubor jen pro čtení? Těmto a dalším tématům je věnován další díl tipů pro uživatele Apache OpenOffice a LibreOffice.  

Nainstaloval jsem do LibreOffice pluginy, ale nefungují mi; proč?

Zdroj: Problem with plugins in new version of LO

Pluginy (zásuvné moduly, doplňky) můžete do Apache OpenOffice a LibreOffice přidávat ze tří hlavních zdrojů: repozitáře na stránkách http://extensions.openoffice.org/, resp. http://extensions.libreoffice.org/extension-center, příp. z našeho webu. Praxe je taková, že víceméně všechny doplňky by vám měly fungovat, ať už použijete jakýkoliv zdroj nebo program.

Calc vkládá čísla jako text – co s tím?

Zdroj: Calc - číslo se občas vkládá jako text – problém

Toto je častý dotaz a problém, ale jeho řešení je velmi jednoduché. Kopírujete-li do Calcu z nějakého zdroje (například webové stránky) čísla, může se vám stát, že funkce, které budou na buňky s takto vloženým obsahem odkazovat, nebudou jednoduše fungovat. Bude tomu tak proto, že vkládaná čísla se přeměnila na text.

Jak je to možné? Pokud vložíte číslo, před nímž je nějaká mezera, Calc tento řetězec interpretuje jako text. Poznáte to jednoduše, „číslo“ je zkrátka zarovnáno doleva. Rovněž si můžete vypomoci funkcí Zvýrazňování hodnot (nabídka Zobrazit | Zvýrazňování hodnot); čísla se zobrazí modře, vzorce zeleně a text černě. Tím tak na první pohled můžete vidět, jakého typu buňky v tabulce jsou (samozřejmě tehdy, pokud jsou neprázdné).

Hned několik možných řešení je popsáno v odkazovaném vlákně fora. Popišme si stručně nejzajímavější možnosti.

 1. Využití funkce Text do sloupců
  Tato metoda funguje spolehlivě, ale má i svoje omezení. Jednoduše vyberete buňky (musí být v jednom sloupci), nebo celý sloupec (pouze jeden) a spustíte okno Text do sloupců (prostřednictvím nabídky Data | Text do sloupců…). V něm zatrhněte pole Pevná šířka a v případě, že se v náhledu dole zobrazí nějaké oddělovače, klepněte na ně a odstraňte je. Potvrďte a rázem jsou z čísel opět čísla.

  Nevýhodou této funkce je, že ji lze použít pouze na jeden sloupec, takže postup je třeba opakovat v případě výskytu ve vícero sloupcích.

  Pokud se vám zobrazí oddělovače, klepnutím je odstraníte Pokud se vám zobrazí oddělovače, klepnutím je odstraníte

 2. Použití funkce VALUE
  Řešení spočívá v tom, že se do prázdné buňky napíše =VALUE ( ), přičemž do závorky se napíše adresa buňky, jejíž obsah chceme přeměnit. Tato funkce převádí text na čísla. Nevýhoda: Je třeba si rezervovat místo pro přepis hodnot, resp. změnu provést v čistém listu a až přeměněné hodnoty vkládat do cílového listu. 

 3. Využití regulárních výrazů
  Tato metoda je popsána v článku Remove apostrophes before numbers in OpenOffice Calc. Spočívá ve využití možnosti regulárních výrazů:

a. Vložte data do tabulky.

b. Vyvolejte dialogové okno Najít a nahradit (Ctrl + h).

c. Do pole Najít napište „^.“ (bez uvozovek, stiskněte pravou klávesu Alt a znak „^“, tedy písmeno „ž“).

d. Do pole Nahradit napište „&“ (pravý Alt a „c“).

e. Jelikož se jedná o regulární výrazy, povolte je při vyhledávání; stiskněte tlačítko Více voleb a zatrhněte pole Regulární výrazy. Žádné další pole by nemělo zůstat zatrhnuté.

f. Stiskněte tlačítko Nahradit vše.

Nastavení parametrů hromadného převodu textů na čísla Nastavení parametrů hromadného převodu textů na čísla

Jak přimět LibreOffice/Apache OpenOffice, aby dokument uložil jen pro čtení?

Zdroj: Can LibreOffice be forced to only read documents? (disallow editing)

Při tvorbě nějakého dokumentu můžete chtít, aby v něm nebylo možné provádět změny. Takový dokument můžete zaheslovat, zablokovat dalším uživatelům provádění změn bez znalosti hesla. (Jednoduše při ukládání souboru zaškrtnete pole Uložit s heslem a následně vyplníte heslo, které musí uživatel zadat pro zpřístupnění editace.) Pokud ale nechcete být takto radikální a rádi byste nemožnost editace zvolili pouze jako jakousi pojistku proti přepsání souboru atd., můžete postupovat jinak.

V nabídce Soubor vyberte položku Vlastnosti… V otevřeném okně pak vyberte záložku Zabezpečení a v ní zatrhněte pole Otevřít jen pro čtení. Jakmile soubor uložíte, při následném otevření bude jen pro čtení. Aby bylo možné v něm provádět nějaké změny, je třeba ve standardním panelu stisknout tlačítko Upravit soubor.

Jeví-li se soubor jako needitovatelný, klepnutím na tuto ikonu jej zpřístupníte pro změny Jeví-li se soubor jako needitovatelný, klepnutím na tuto ikonu jej zpřístupníte pro změny

Kam v Impressu a Draw LO zmizela „rychlá nabídka“ v Panelu snímku?

Zdroj: Libre office impress hide/show slides

Jak jste se před léty mohli dočíst v článku OpenOffice.org 3.3 a 3.4: Revoluce v Impressu, přibylo v modulech Draw a Impress plovoucí okno, které se zobrazovalo v Panelech snímků po najetí kurzorem myši na náhled okna. Toto okno však bylo spíše na škodu, protože překáželo – jeho tlačítka zkrátka byla velmi malá a například při přesouvání snímku jste se mohli snadno splést. V posledních verzích LibreOffice však toto okno chybí; zřejmě bylo odstraněno (nejedná se tedy o chybu). Příkazy okna jsou stále přístupné prostřednictvím kontextové nabídky a další vychytávky programu Rennaissance zůstávají zachovány.

 

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar lp
Odpovědět
Tipy: Ukládání souborů jen pro čtení a převod textu na čísla v Calcu
23. 05. 2013, 15:06:57
ad. použití regulárních výrazů

Je lákavé a často praktické použít najít-nahradit třeba na celý list a převést textová čísla a datumy do správného formátu.

Calc ve zpracování regulárních výrazů obsahuje nepříjemnou chybu. V uvedeném případě se projeví pokud je v některé buňce víceřádkový text (text je rozdělen pomocí ctrl-enter). V tomto případě je při použítí doporučeného postupu první znak v každém řádku nahrazen prvním znakem v buňce. Na čísla a datumy to funguje, ale na texty je vhodná určitá opatrnost (zruší hypertextový odkaz, změní víceřádkový text).

(Poslední verze lo|aoo jsem zatím netestoval.)
user avatar Pavel
Odpovědět
Tipy: Ukládání souborů jen pro čtení a převod textu na čísla v Calcu
31. 07. 2014, 13:58:41
Díky za článek. A já bych to ručně přepisoval několik hodin:-)
user avatar ludvik
Odpovědět
Tipy: Ukládání souborů jen pro čtení a převod textu na čísla v Calcu
11. 12. 2023, 15:43:12
Pokúšam sa previesť text na čísla pomocou metódy popísanej v článku " Remove apostrophes ..." . Bohužial nedarí sa odstrániť apostrof. Funguje táto metóda aj v najnovšom LibreOffice? Alebo treba zvoliť iný postup?
user avatar kabilo
Odpovědět
Tipy: Ukládání souborů jen pro čtení a převod textu na čísla v Calcu
15. 12. 2023, 11:39:43
V Calcu můžete použít funkci 'Text do sloupců' v nabídce Data. Označíte sloupec, zvolíte tuto možnost a v nabídce si v záhlaví sloupce zvolíte formát, na jaký to chcete převést, v případě záměny tečky za čárku vyberte volbu Anglicky. Takto je možné převést i textově zapsaný datum na datum. Obdobně lze použít zkopírování sloupce (hodnot) do paměti a jejich zpětné vložení pomocí Ctrl-Shift-Alt-V, kdy se zobrazí podobnéá nabídku pro Import textu, kde opět zvolíte vhodnou konverzi.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz