Nová verze kancelářského balíku ONLYOFFICE

ONLYOFFICE95.png Vývojáři ONLYOFFICE, kancelářského balíčku s otevřeným zdrojovým kódem, vydali novou desktopovou verzi 6.1. Ta přináší další, dlouho očekávané funkce, mezi které patří například vylepšené zobrazení listu nebo práce s vysvětlivkami a poznámkami.   

Zveřejněna byla i nová verze 5.0 Dokumentů ONLYOFFICE pro Android. Tato bezplatná aplikace nyní kromě textových a tabulkových editorů nabízí i editor pro prezentace. Dokumenty ONLYOFFICE jsou open source kancelářskou sadou s bezplatnou komunitní verzí i placenou variantou s profesionálními funkcemi.

Vylepšená spolupráci na tabulkách i lepší práci s daty grafů

V tabulkovém editoru ONLYOFFICE se objevila nová funkce Zobrazení listu, která výrazně usnadňuje spolupráci na velkých tabulkách. S její pomocí je možné vytvořit filtr, který změní pohled na data pouze pro daného uživatele, aniž by to ovlivnilo jeho spolupracovníky (viz obr. 1). Náhledy je možné pojmenovat a uložit pro další použití. Vytvořené náhledy přitom budou k dispozici všem, kdo mají úplný přístup k danému souboru. Je také možné vytvořit různé náhledy na listy pro spolupracovníky, aby měli rychlý přístup k nejrelevantnějším informacím.

01 - ONLYOFFICE sheetview.png

Vylepšena byla také práce s grafy – nyní lze snadno upravit a změnit uspořádání datových řad a kategorií a také změnit způsob, jakým jsou data vykreslována, záměnou řádků a sloupců (viz obr. 2).

02 - ONLYOFFICE chartdata.png

Textový editor ONLYOFFICE nyní podporuje práci s novými typy odkazů, které mohou být užitečné pro akademickou práci – vysvětlivkami a křížovými odkazy (viz obr. 3). Je možné vytvářet a upravovat vysvětlivky, převádět všechny poznámky pod čarou na vysvětlivky a naopak či je vyměňovat nebo mazat jediným kliknutím. Křížové odkazy pak umožňují vytvářet odkazy na jiné části dokumentu – grafy, tabulky nebo záložky. Nová verze editoru umí i automaticky počítat řádky v dokumentu a zobrazit číslo vedle každého řádku textu. Tato možnost se hodí, když potřebujete odkazovat na konkrétní řádky, například v právní smlouvě.

03 - ONLYOFFICE references.png

Všechny tři editory také nabízejí nové možnosti kontroly pravopisu – nyní je možné upravovat matematické možnosti automatických oprav pro rovnice a rozhodovat, které výrazy by měly být rozpoznány jako funkce. V textovém i tabulkovém editoru můžete také zvolit, zda chcete při psaní používat automatické opravy a například tak automaticky vytvářet číslované nebo odrážkové seznamy.

Dokumenty ONLYOFFICE jsou kancelářskou sadou obsahující editory textových dokumentů, tabulek a prezentací. Bezplatná komunitní verze je distribuována pod licencí AGPLv3. K dispozici je také placená verze Enterprise s profesionálními funkcemi (ovládání obsahu, srovnání dokumentů) s technickou podporou. Vývojáři mohou do svých webových aplikací začlenit dokumenty ONLYOFFICE pomocí Developer Edition. Verze Community či Enterprise lze také používat v rámci ONLYOFFICE Workspace, open-source řešení pro produktivitu ke správě dokumentů, projektů, klientů, emailů a rozvrhů v rámci interní firemní sítě. Dokumenty ONLYOFFICE lze integrovat s oblíbenými aplikacemi pro synchronizaci a sdílení, jako jsou ownCloud, Nextcloud nebo Seafile.

Editor prezentací pro Android

Kromě textových a tabulkových editorů představených v předchozí verzi přinesla nová verze ONLYOFFICE 5.0  pro Android editor pro prezentace (viz obr. 4). Nový editor umožňuje přizpůsobení prezentací pomocí témat, správu snímků, změnu jejich rozložení a pozadí a použití různých přechodů. Přináší nástroje pro formátování textu, umožňující uživatelům zvolit si písmo, jeho velikost a barvu a použít styly, včetně dvojitého přeškrtnutí, dolního indexu nebo horního indexu. Je rovněž možné nastavit řádkování, vytvářet seznamy a přidávat odkazy. Rozšířili se i možnosti pro práci s objekty.

04 - ONLYOFFICE Android presentations.png

Dodejme, že ONLYOFFICE 5.0 vyžaduje operační systém Android 6.0 nebo novější.

Užitečné odkazy

Webové stránky — https://www.onlyoffice.com/
Zdrojový kód —  https://github.com/ONLYOFFICE/DocumentServer
ONLYOFFICE Workspace —   https://www.onlyoffice.com/workspace.aspx
Všechny dostupné integrace —  https://www.onlyoffice.com/all-connectors.aspx
Získat na Google Play — https://play.google.com/store/apps/details?id=com.onlyoffice.documents
Aplikace na oficiálním webu — https://www.onlyoffice.com/office-for-android.aspx

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 339
 

Komentáře

user avatar Fahad
Odpovědět
Nová verze kancelářského balíku ONLYOFFICE
17. 12. 2020, 06:08:46
OO vypadá velmi dobře. Má čistší rozhraní než LO. Jediným velkým problémem je, že nemá podporu RTL. Přestože mnoho uživatelů o tuto funkci žádá od roku 2016 a vývojový tým slibuje podporu RTL s každou novou verzí.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Nová verze kancelářského balíku ONLYOFFICE
17. 12. 2020, 07:34:27
Možná jste měl uvést co je to "RTL". Jedná se o fonty Arabského a Hebrejského písma, respektive jejich podporu.

Já jsem si na zkoušku instaloval desktopovou verzi OnlyOffice. Jsem zvědavý a tak jsem byl celkem mile překvapen. Celkem mne mimo jiné udivila možnost skriptovat. Standardně to jde JavaScriptem, ale dá se překompilovat na nějaké "C-čko". Údajně se tím OnlyOffice zrychlí. A tady bych už negativní připomínku měl. Nastartování OnlyOffice trvá opravdu hodně dlouho. Dokonce mi připadá, že rychleji se otevře online verze, nežli ta desktopová, ale nic jsem neměřil - jen subjektivní pocit.

Vyzkoušení podobného balíku vyžaduje dost času, aby se dalo zjistit více detailů a porovnat je s tím co dělají podobné (v mém případě LO a AOO).

Když jsem zjistil, že OnlyOffice pacifikovala dokumenty ODF, začal jsem mít problémy které sice možná s OnlyOffice přímo nesouvisely, ale mně to problémy nadělalo tím, že jsem otevíral všechny soubory automaticky bez provolby. Ihned jak jsem viděl, že to trvá jako by se to seklo, vzpomněl jsem si "aha OnlyOffice".

Takže asi po desátém chybném otevření jsem se rozhodl přeinstalovat LibreOffice. Tím se stane LO výchozím programem. Je to už letitá zkušenost protože používám současně AOO i LO.

Ale ouvej OnlyOffice zůstal zakousnutý jako výchozí program (LO při přeinstalování hlásilo chybu tří souborů - nikdy dřív jsem nic podobného neviděl). Tohle nekorektní chování jsem ohodnotil odinstalací. Musím říct k takovému chování 3x fuj. Vím o komunitním chování, které má stejná pravidla - rádi tě přivítáme, ale od nás se dostaneš leda v papírovém saku. Ovšem dá se to vyhodnotit také jako chyba v instalaci OnlyOffice.

Až na tuto finesu jsem byl celkem spokojený i když jsem testoval jenom velmi málo z toho co by mne zajímalo.
user avatar fela
Odpovědět
Nová verze kancelářského balíku ONLYOFFICE
13. 01. 2021, 13:48:27
Len doplním, že AppImage pre GNU/Linux sa nájde na githube:
https://github.com/ONLYOFFICE/appimage-desktopeditors

(priamy link https://download.onlyoffice.com/install/desktop/editors/linux/DesktopEditors-x86_64.AppImage)

Takže aj bez inštalácie dodatočných knižníc a závislostí je ho možno bezpečne otestovať.
Taktiež je ho možné spustiť v sandboxe (napr. Firejail).

Každopádne - na otestovanie jeho schopností by to chcelo nejaký testovací súbor so záludnými štýlmi a zákernými makrami :)
user avatar Peter Nortug
Odpovědět
Dotaz na OK nebo - onlyoffice.cz
2. 02. 2021, 06:20:35
Na strance jejich partnertu jsme se doklikal dokonce na onlyoffice.cz kde je sleva na nakup licence 15% - mate s tim prosim nejake zkusenosti?

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
redakce OpenOffice.cz

redakce OpenOffice.cz

redaktoři OpenOffice.cz

 
 
 
woo jaw demo hz