Lodahl: Podporou ODF v Google Docs jsem rozčarován

Komentář Vývojář Leif Lodahl je velmi rozčarován ohlášením podpory formátu OpenDocument ve službě Dokumenty Google. Podle něj přišla příliš pozdě a ke kvalitě má daleko.  

Zatímco se internetovým světem šířila zpráva o přidání podpory formátu OpenDocument do služby Dokumenty Google, dánský vývojář Leif Lodahl (pracuje na vývoji LibreOffice; nedávno vyzval ke spojení sil projektů LibreOffice a Apache OpenOffice) sepsal vysvětlení, proč mu tato věc spokojenost nepřinesla.

Považuje zavedení podpory ODF za příliš pozdní; podle něj mohla firma Google tento krok učinit už o tři nebo čtyři roky dříve, pokud by bývala chtěla. Za druhý problém považuje kvalitu implementované podpory. Funkčnost se liší podle webového prohlížeče – podpora ODF nejlépe funguje v Google Chrome, zatímco ve Firefoxu se chová jinak a hůře.

Navíc pokud máte na svém Disku Google uložen dokument v ODF, neupravujete původní dokument, nýbrž dokument zkonvertovaný do nativního formátu Dokumentů Google. Po uložení se soubor tváří jako dokument ODF, kterým ale ve skutečnosti není. Výsledkem je mj. to, že jako výchozí formát ke stažení tohoto dokumentu se nabídne OOXML (*.docx).

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Lodahl: Podporou ODF v Google Docs jsem rozčarován
19. 12. 2014, 01:50:48
Možná jsem hrozně nemoderní, ale já na hračky tohoto typu nevěřím. Samozřejmě jsem si Google Docs vyzkoušel, ale jsem z toho spíš napruzený. Ano, má smysl dělat online třeba články ve Wordpressu, protože prezentace je webová, ale pokud dělám kancelářský dokument, je nesmysl se někam píchat na net, když mohu v pohodě používat klientskou aplikaci nezávislou na připojení k internetu. Možnost úpravy kdekoliv jen za použití webového prohlížeče je fajn, ale myslím, že málokdo se dostane do podobné situace, že by neměl k dispozici kancelářský program. Pro sdílení je cloud, FTP atd.
user avatar Michal
Odpovědět
Lodahl: Podporou ODF v Google Docs jsem rozčarován
19. 12. 2014, 07:26:05
Náhodou pro týmovou práci je to fajn. Třeba na výšce kde jsme neměli klasickou třídu, ale ročník, to bylo vyhovující pro přípravu na zkoušky - každý doplnil něco a bylo to raz dva. Navíc jde vidět v reálném, čase co kdo dělá, takže když někdo napíše blbost, tak se to dá vedle v chatovacím okně probrat a opravit. Popř. si necháš an řádku poznámku a když někdo ví odpověď tak ji doplní a tobě hned příjde upozornění, ...

Ale souhlasím, že na nějaké větší a strukturovanější dokumenty to není.
user avatar neutr
Odpovědět
Lodahl: Podporou ODF v Google Docs jsem rozčarován
19. 12. 2014, 07:42:48
Já bych řekl, že je lepší něco, nežli nic. Také to má trošku něco do sebe. Je například možné umístit dokument na Google jen jako na prohlížečku. Lze sice nastavit přístupy a hesla k desktopové aplikaci, ale také můžeme využít toho, že se mohou podívat i ti, kteří nemají právo přístupu (editace), respektive nemají nainstalovaný balík LO.
Podobný "trik" je jako rozšíření Firefoxu, ale funguje jen pro Writer (nebo nevím, že by podporoval ještě jiné typy dokumentů).
Když zapomenu (a to hnedle vždy), tak kliknu na otevřít Writer a on se mi otevře v prohlížeči. Světe div se - otevře se mnohem rychleji, nežli nastartováním LO. Nejde v něm plno věcí dělat, ale prohlížet to lze. Takže je to také jeden možný typ sdílení dokumentů.

A ještě něco. Makra jinde nežli pod desktopem nechodí (tedy také jsem netestoval, jestli náhodou nejdou spustit js., Shell nebo Python scripty, ale Basic nejde určitě - alespoň zatím).
Takže na Google bych se díval jako na prohlížečku. která může dobře ukázat buranům, že není mimo ceny prakticky žádný rozdíl mezi MSO a LO.
Totéž v modrém by mohlo platit pro přenos informací například směrem ke státní správě. Nemáš ne(ú)řade podporu pro LO? - Podívej se sem na Google a stáhni si to jako ".docx").

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz