Město Arnhem vzdalo plány na migraci

Peníze Nizozemské město Arnhem muselo v rámci mimosoudního vyrovnání pořídit licence na proprietární kancelářský balík a vzdalo původní úvahy, že přejde na některý z balíků s open-source licencí.  

Město Arnhem v Nizozemském království mělo problém s nelegálním užíváním proprietárního kancelářského balíku. Když „pirátství“ vyšlo najevo, uvažovali představitelé města situaci řešit migrací na některý z kancelářských balíků s otevřenými zdrojovými kódy. Nyní to ale vypadá, že z plánů zcela sešlo.

V rámci mimosoudního vyrovnání totiž město muselo pořídit licence k používanému proprietárními balíku a zaplatit za ně 600 tisíc eur. Tyto licence budou umožňovat nasazení aktuální verze balíku (ta dosud nainstalovaná je z roku 2001) a jeho používání po dobu tří let.

Šéf městské informatiky Simon Does říká, že by byla migrace obtížná vzhledem k používaným aplikacím pro úřední agendy; tyto aplikace přímo vyžadují daný proprietární balík. Dalším problémem je časová tíseň související s přípravami na převzetí sociálních služeb od centrální státní správy, k němuž má dojít v lednu příštího roku.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Město Arnhem vzdalo plány na migraci
18. 11. 2014, 23:51:26
Tohle musí jít do dalšího vydání IT systems... jen ať vidí všichni, kdo jsou zač, ti proprietární vydřiduši :P
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Město Arnhem vzdalo plány na migraci
19. 11. 2014, 00:34:36
Klid, ono je to složitější. Problém je mj. v tom, že si veřejná správa pořizuje aplikace, které jsou závislé na dalším konkrétním softwaru. A je potřeba také zmínit, že nejen u nás se děje to, že stát hodí obcím na krk nějakou novou povinnost (jako třeba převzetí sociálních služeb, což se stalo v tom Nizozemsku) a dá jim na to šibeniční termín.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Město Arnhem vzdalo plány na migraci
19. 11. 2014, 02:59:12
Pak je ovšem otázka, když se termín nedodrží, kdo koho bude popotahovat :-)
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Město Arnhem vzdalo plány na migraci
19. 11. 2014, 12:14:01
To záleží na legislativě dané země. U nás za obecní úřad odpovídá starosta; kde je zřízena funkce tajemníka, tak je to primárně tajemník. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry může být popotahován za něco, co reálně nelze splnit. To ale není jen případ těchto přesunů výkonu státní správy. Například od začátku příštího roku mají pronajímatelé nemovitostí povinnost zavést měření odběru tepla jednotlivými nájemci. Přitom vyhláška, která specifikuje přesné podmínky, byla vydána teprve někdy minulý týden. Zbývá tedy zhruba 6 týdnů, v nichž jsou navíc ještě svátky, a že bude na trhu nedostatek měřáků, úřady samozřejmě nezajímá. Hned od ledna se mohou ukládat pokuty.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Město Arnhem vzdalo plány na migraci
19. 11. 2014, 08:05:56
Ty prechody jsou VZDYCKY slozite, zejmena, pokud se migruje nebo ma migrovat vsechno, nejen kancelarsky balik.
Napr. http://diit.cz/clanek/italsky-turin-prechazi-z-windows-xp-na-ubuntu-ocekava-usporu-6-milionu-euro
(tady na OO.cz jsem informaci nezaznamenal)
Vetsinou ty usetrene castky moc nesedi, jako v odkazu vyse.

V tom Arnhemu to vypada tak, ze proprietalni system uzivali nelegalne a za situaci si muzou patrne (dohad bez blizsich podrobnosti) sami + samozrejme "nepodpora" ze strany statu, to bude asi podobne vsude.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Re:Město Arnhem vzdalo plány na migraci
19. 11. 2014, 12:15:38
To o tom Turíně jsme publikovali na LinuxEXPRESu: www.linuxexpres.cz/suse-meni-majitele-turin-prechazi-na-ubuntu-a-rakusane-jsou

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz