Město Dortmund uvažuje o open source

novinky.png IT oddělení města Dortmund, osmého největšího města Německa, zvažuje, zda je možné zvýšit využívání free a open source softwaru. Oddělení IT studuje nový politický dokument, který byl zveřejněn začátkem května.  

Další německé město uvažuje o otevřeném softwaru

Christian Nähle, autor dokumentu a jeden z úředníků z Dortmundu, píše: „Open source software je politicky, ekonomicky a technicky výhodnější.“ Vysvětluje, že tento typ softwaru posiluje demokracii, protože umožňuje veřejné prozkoumání kódu a nabízí nejlepší přehled o administrativních procesech.

Christian Nähle tvrdí, že open source pomáhá vyhnout se monopolům a prodejcům lock-in IT. Lepší konkurence zvýší možnosti pro malé a místní společnosti. „Jestliže bude přechod na open source software stát Dortmund méně než proprietární aplikace, které nyní používá, stojí za to spočítat o kolik. … Rozhodnutí o použití open source v dlouhodobém horizontu povede k prohlubování spolupráce s dalšími obcemi. … Je to politický návrh, který nyní zkoumá oddělení IT,“ říká Nähle. „To může trvat několik měsíců, ale doufám, že dokument následně zbaví Dortmund závislosti na jeho dodavatelích lock-in IT. Veřejně používaný software musí být ovládán veřejně, nikoli soukromými firmami.“

Politický dokument byl zveřejněn na internetových stránkách open source centra německé spolkové vlády, OSS Kompetenzzentrum, dne 19. dubna.

Lock-in: Proprietární uzamčení (vendor lock-in), nebo také uzamčení zákazníka. Činí zákazníka závislým na produktech a službách konkrétního subjektu tím, že vytváří značné náklady na přechod na produkty a služby jiných subjektů. Toho lze dosáhnout například použitím nestandardizovaných součástí produktu, které jsou chráněny patentem. Zdroj Wikipedie 

(Jako ve škole) Průměr: 1.57 | Hodnotilo: 7
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Daniel Sedláček

Daniel Sedláček

Amatérsky se věnuji programování maker od podzimu 2010.
Aktivní jsem na fóru od ledna 2011.
Od července 2011 spolupracuji i jako moderátor fóra.

Využívám pouze OpenOffice.org (LibreOffice nemám nainstalován).

 
 
 
woo jaw demo hz