Nová vláda Extremadury podpořila open source ve školách

Extremadura Nedávno sestavená vláda španělského autonomního společenství Extremadura podpořila plán pokračovat v používání open source ve školách. Nezruší však zakázku zahrnující i pořízení licencí na proprietární software.  

Španělské autonomní společenství Extremadura dlouhodobě používá ve své veřejné správě a ve školství open-source software. Bude v tom pokračovat i nadále, protože nově sestavená regionální vláda vydala s takovým řešením souhlas. Aktuálně se ve školách používá tento software na 60 tisících pracovních stanic a 33 tisících přenosných počítačů.

Současně ale nebude zrušena zakázka v objemu 38 milionu eur, částečně z fondů EU, na pořízení nových počítačů do škol, která obsahuje i licence na proprietární software (byť cena těchto licencí tvoří jen 9 % z celkového hodnoty zakázky, kdežto na hardware jde 88 %).

V červnu se proti zakázce zvedla vlna odporu (zastřešená organizací Extremadura Focus Initiative), považující takové pořízení licencí za „absurdní plýtvání, které nijak nepomůže vylepšit vzdělávání nebo používání ICT ve třídách“. Zadávací podmínky požadují licence na konkrétní produkty (Microsoft Office 2013 Professional, Microsoft Office 365 Pro Plus), což je v rozporu se španělskou i unijní legislativou pro veřejné zakázky.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Nová vláda Extremadury podpořila open source ve školách
8. 08. 2015, 21:11:17
Takže co? Bude tendr pozastaven a podmínky změněny?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Nová vláda Extremadury podpořila open source ve školách
8. 08. 2015, 23:14:53
Nebude, je to tam jasně napsáno. Je samozřejmě otázka, do jaké míry to podle španělského práva v tuto chvíli ještě pozastavit lze, aniž by to znamenalo platit uchazečům vynaložené náklady (resp. zda to vůbec lze).
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Nová vláda Extremadury podpořila open source ve školách
8. 08. 2015, 23:33:07
Promiň, já jen chtěl, aby to zaznělo i tady na stránce.

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz