Šlesvicko-Holštýnsko přechází na LibreOffice a Linux

LO.png Německá spolková republika Šlesvicko-Holštýnsko migruje na LibreOffice a Linux. Stává se tak první spolkovou zemí, která takový krok učinila. Na open-source tak přechází 30 tisíc vládních počítačů.   

Po úspěšném pilotním projektu, který proběhl v letech 2019 – 2021 a dopadl úspěšně, se spolková země Šlesvicko-Holštýnsko definitivně rozhodla zmigrovat všech zhruba 30 tisíc počítáčů ve státní správě na open-source, konkrétně Linux a LibreOffice. Zemskou vládu k tomu vedla snaha o udržení digitální suverenity; to znamená nezávislost na produktech třetích stran. V případě implementace a následného využívání proprietárního softwaru nemá vláda žádný vliv na provozní procesy takovýchto řešení a nakládánmí s daty včetně možného transferu do třetích zemí. To odporuje povinnosti státu uchovávat data občanů v bezpečí a odpovídá to nálezu Evropského inspektora ochrany údajů, o němž jsme psali zde. Krom toho přechod znamená podstatné snížení nákladů na IT, včetně předplatného,

Cesta k tomuto řešení byla dlouhá. Původně vznikl nápad v červnu 2012. V té době nově zvolená koaliční vláda uvedla, že zvýší využívání svobodných softwarových řešení veřejnou správou. V rámci následného pilotního režimu v letech 2019 – 2021 byly všechny administrativní počítače testovány na provoz s otevřeným zdrojovým softwarem.

Šlesvicko-Holštýnsko tak jako první spolková země vykročila směrem ke kompletní softwarové a datové neutralitě.Komentáře

user avatar Michal
Odpovědět
Šlesvicko-Holštýnsko přechází na LibreOffice a Linux
14. 06. 2024, 07:29:52
Tak snad to tam nebude takový podivný stav jak v Mnichově kde to je takové schizofrení jak se střídají vlády...

https://www.linuxexpres.cz/aktuality/mnichov-se-vraci-k-open-source-anebo-taky-ne
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Šlesvicko-Holštýnsko přechází na LibreOffice a Linux
22. 06. 2024, 11:27:10
Kdepak, toto je opravdu dlouhodobě připravovaná a testovaná záležitost.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz