Záleží ještě na formátu OpenDocument?

ODF Charles-H. Schulz se zamýšlí nad tím, zda ještě záleží na formátu OpenDocument a jaké jsou jeho vyhlídky do budoucna.  

Open Document Format byl prvním otevřeným formátem pro kancelářské dokumenty, který byl úspěšně mezinárodně standardizován. Vkládaly se do něj velké naděje, jeho rozšíření v praxi však ani po letech není příliš velké (přestože někde se používá dost intenzivně a například Velká Británie ho zavedla povinně pro státní správu).

Charles-H. Schulz z The Document Foundation se zamýšlí nad tím, zda na tomto formátu dnes ještě záleží a jaké jsou jeho vyhlídky do budoucna. Věští formátu perspektivní budoucnost, přestože se ODF příliš neprosadil a nebylo mu umožněno, aby ukázal svůj potenciál. Tato budoucnost by měla být spojena s balíkem LibreOffice.

(Jako ve škole) Průměr: 4.00 | Hodnotilo: 12
 

Komentáře

user avatar TiS. (Radim)
Odpovědět
Záleží ještě na formátu OpenDocument?
1. 12. 2015, 18:37:03
Mám takovou řečnickou. Na úkor jakého formátu se ODF neprosadil, pomineme-li ty zažité *.doc a *.xls, a jaká je slušná plně podporovaná alternativa k ODF než ta, která je zpoplatněná prostřednictvím MSO?

Všichni víme, jak je to s tou železnou košilí? Takže já to vidím v dobrém světle a myslím, že není nad čím hořekovat.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
2. 12. 2015, 13:08:49
Samozřejmě na úkor OOXML, který byl (stejně jako ODF) mezinárodně standardizován. Dnes se i v balíku LibreOffice zhusta používá právě OOXML, protože je potřeba si vyměňovat dokumenty s uživateli Microsoft Office. A jednak podpora ODF v MSO je horší než podpora OOXML v LO, dále uživatelé MSO mají větší problém uložit dokument do ODF než uživatelé LO do OOXML (uživatelé LO bývají technicky zdatnější) a především je uživatelů MSO víc než uživatelů LO.

To prosazení se může být myšleno i ve veřejné správě. Tam ve většině států nenastal žádný významný posun, někde (třeba i u nás) se částečně používá ODF, ale je v menšině. Pokud vím, tak jen Velká Británie najela na ODF v celé státní správě (o nižších úrovních tamní veřejné správy ale v tomto ohledu nic nevím).
user avatar TiS. Radim
Odpovědět
Záleží ještě na formátu OpenDocument?
4. 12. 2015, 19:33:43
Ano, to máte pravdu. Ale jak jsem zmínil, je zde otázka podpory ODF ze strany bezplatného softvéru a ta je u AOO a LO vynikající narozdíl od MSO. Takže pokud bude organizace chtít používat volně dostupný kancelářský softvér, pak není rozumné, aby výchozím formátem bylo OOXML.

Proto si myslím, že vývoj je takový, jaký se dá očekávat, jen je poněkud pomalejší, než jsem si před pár lety myslel. Třeba si uvědomit, že na tom má také velký podíl pirátkých kopií MSO, případně těch verzí, které lze získat s novým počítačem.

Čekal bych, že se v rámci AOO/LO bude o něco více prostoru v propagaci věnovat vektorovému editoru Draw, který je posazen na pevných základech a mohl by přesvědčit více lidí, aby tento balík začali používat. Bohužel skoro všichni u nás v práci, kde mimochodem používáme LO/AOO, vůbec neví, že něco takového existuje, přitom se v tom dají dělat divy. Další věcí je absence literatury pro začátečníky a hlavně pokročilé uživatele. Je zde mnoho dalších věcí, nikoli funkcionalita, které brání zvýšení podílu LO/AOO mezi uživateli, přičemž použití ODF je spojeno právě s nimi.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
4. 12. 2015, 23:51:16
S tou absencí literatury to není tak úplně pravda. Jednak se intenzivně pracuje na překladu oficiální příručky k LO do češtiny, hlavně je tu ale vynikající kniha od našeho bývalého šéfredaktora Vlastimila Otta. Lze si ji zdarma stáhnout na https://knihy.nic.cz/, případně tamtéž objednat v tištěné verzi.
user avatar neutr
Odpovědět
Záleží ještě na formátu OpenDocument?
5. 12. 2015, 09:07:38
Já si myslím, že nyní půjde o možnosti mobilních verzí. Jakmile budou k dispozici editovatelné a stabilní verze LO(AOO) zejména pro mobil tak je vyhráno. Jinou cestou je SW ve školách.

To co můžeme udělat nyní jsou šablony pro jakokoliv maličkost. Pak je potřeba to správně umístit na web aby to bylo ve vyhledávání na předních místech (optimalizace - SEO..). Je celkem jedno jestli to bude vzor životopisu, nebo příklad výpočtu DPH, objem koule a podobné věci. Důležité asi je aby tam bylo na začátku (perex) napsáno že to je vytvořeno v balíku LO (AOO) který je zdarma a že to funguje i v MSO.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
5. 12. 2015, 13:17:11
Mobilní verze (která bohužel ještě nemá potřebnou kvalitu, jak píšu zde: http://www.openoffice.cz/recenze/libreoffice-na-androidu-stav-v-listopadu-2015), ale i cloudová, ta zatím není ještě vůbec k dispozici. Šablony: určitě, ty hodně univerzální (z hlediska jazykového a geografického) se dají protlačit přímo do LO.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
6. 12. 2015, 23:04:34
"Jinou cestou je SW ve školách."

Už to tu možná v jiném kontextu někdy bylo. Nemyslím, že školy cokoli změní. Změna musí být napřed v praxi, pak se promítne do školy. Do té doby budu čelit otázkám - a proč máte OO/LO, když s tím nikde nepřijdou v praxi do styku.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
7. 12. 2015, 08:54:02
Jenže ono je to i obráceně: "Proč mám nasazovat OO/LO, když s ním nikdo neumí pracovat a budu muset všem platit školení?" Ve školách se musí změnit primárně to, aby se učil koncepční přístup k užívání SW a ne "klikněte sem" a "vyberte tuto položku v menu". Protože jinak je problém jak přechod na jiný SW, tak i přechod na novější verzi téhož SW (stačí si vzpomenout na šok s příchodem MSO 2007).
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
7. 12. 2015, 12:48:57
Mícháte dohromady dvě věci -
1. Co a jak učit v informatických předmětech a pokud to budu učit dobře NEZÁLEŽÍ, jestli mám MSO nebo OO/LO (tuto větu píšu na tomto webu cca 10 let).

2. Předpokládáte, že výuka ve školách výrazně ovlivní přechod firem z MSO na OO/LO.
Zeptám se oklikou, už jste vypozoroval za posledních 20 let IT revoluce, že by školy ovlivňovaly rozhodnutí firem, co nasadit? Já ne. A tady je to to samé.

Když se bavím s běžnými uživateli, nebo i sem tam vedoucím pracovníkem SOUKROMÉ firmy, nikdy není problém v tom, že by se jejich zaměstnanci učili ve škole něco jiného (uvědomte si, že většina současných zaměstnanců se učila maximálně T602).

Problém je masivní rozšíření MSO a pro uživatele zvyklé na MSO někdy neohrabané a nedokonalé ovládání OO/LO (chybějící pohodlí).
Nikdo (téměř) nebude ve větším podniku (tj. nejedná se o firmičku s 5 lidmi), kde se generují peníze riskovat, že úsporou "pár korun" uvede podnik do chaosu nebo problémů.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
9. 12. 2015, 14:58:57
Praveze naopak. Firmy pouzivaju MSO baliky koli tomu, ze im na skolach zadarmo ucime pouzivat. SW sa neda ucit koncepcne. Tu nestaci vediet ako co urobim ale aj kde to najdem a ako svoj ciel dosiahnem v tom baliku a v inom baliku. Pohodlie je dost subjektivna zalezitost. Ja napr. od uvedenia ribbonu nedokazem plnohodnotne pouzivat MSO a preto som presiel na LO. Poznam koncepcie ako sa co robi ale v LO som efektivnejsi nez v MSO a to hlavne preto, ze v skole som sa ucil pouzivat stare MSO od ktoreho sa odvija LO. Treba vyhodit MSO zo skol a nahradit LO a potom uvidite ako rychlo budu aj firmy nasadzovat LO.

Co sa tyka formatu ODF, ten dlhodobo kritizujem. Neexistuje ziadna roadmapa, ziadne plany. Defacto sa ten format javi ako mrtvy. Podla mna je nutne ho bud predat do ruk organizaciam typu Collabora ci komunite alebo statom, alebo ho forknut a vytvorit uplne novy s pravidelnym zivotnym cyklom. Doteraz posledny release je tusim z roku 2010. Cize 5 rokov tu nic nove nepribudlo a pritom je vela veci, ktore by sa mali riesit.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
9. 12. 2015, 16:11:37
Nesouhlasím. Firma potřebuje jistotu a stabilitu.

Školy to neovlivní.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
10. 12. 2015, 14:55:07
Akoze nesuhlasite? Ved ste to sam napisal. Citujem:

"Solidně ovládám OO/LO, nejsem cvičená opice na "sem klikni", ale v okamžiku, kdy budu sedět před jiným balíkem třeba MSO, je mi znalost obecného principu na prd."

Inak povedane, kedze s kancelarskym balikom prichadzate ako dieta do styku defacto iba v skole, kde ste nuteny urobit zadane ulohy, tak sa vlastne ucite pouzivat ten konkretny balik. Skola by mala byt nezavisla a nemala by ponukat vyucbu v SW baliku, ktory dostala od sukromnej firmy a ktory je urceny aj pre bussines. Kde inde by ste sa naucil pouzivat MSO ked nie v skole? Ktora firma by vam preplatila skolenia na tento balik? Vsetci zamestnavatelia chcu cloveka, ktory uz vie tento SW pouzivat. Keby sa pouzival na skolach vylucne LO, tak by firmy boli nutene, namiesto drahych skoleni, prejst na LO.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
11. 12. 2015, 09:34:22
Rozumím Vám, vypadá to, jako bych popíral sám sebe :-).

Nicméně můj názor je takový, že školy prostě výrazným způsobem neovlivní výběr kancelářského balíku, dokud sám jeden z nich (OO/LO) nebude pro firmy akceptovatelný pro své "vlastnosti".

Zatím je pověst balíku taková, že OO/LO = potenciální potíže a proto Vám do toho většina firem nepůjde. Pokud to není firma v úpadku, většinou je schopná zaplatit daleko více za IT služby a produkty, než je cena MSO a ač se to může zdá divné, není pro ně placený sw. žádným problémem.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
11. 12. 2015, 15:40:07
Podla mna LO urcite svojimi vlastnostami neovlivni nasadzovanie vo firemnej sfere aj ked je to dostatocny nastroj.

Podla mna skoly na to maju vplyv ale keby sme prepli vsetky skoly na LO teraz, trvalo byt to roky a mozno aj desiatky rokov, nez by koli tomu zacal MSO stracat, pretoze ludia co su tam teraz nedokazu a nebudu chciet pouzivat iny nastroj. Lenze zacat niekde treba a skoly su to spravne miesto.

Co sa tyka problemov v LO, tak tam su najvacsie problemy s kompatibilitou formatov, co si M$ velmi dobre zabezpecuje aby ich ostatne produkty mali, pretoze ak mate monopol a kvanta dokumentov, ktore nemozu byt kompatibilne s inym nastrojom, tak jednoducho iny sa pouzit neda. To je hlavna filozofia M$ asi od jeho zalozenia. Nedavat ludom na vybera ten vyber im komplikovat. A teda prechod na LO je vzdy velmi bolistivy.
user avatar lp.
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
9. 12. 2015, 18:52:30
Opakovaně potkávám výstupy vzdělávacího procesu. Dnes zpravidla přichází z vš a často sebe řadí mezi mistry. Těch pár jedinců, kteří v nějaké office aplikaci opravdu něco umí, ovládá obvykle i obecnější principy, a ta masa klikačů, která obtížně naklepe do klávesnice pár řádků nebo čísel, se to může učit v čemkoliv.

Nějak se zapomíná na to, že kromě office aplikací existují také různé korporátní systémy, web systémy (tam jsou také často editory). A případě různých blogů, ...booků, online her, ... se také neřeší, že to ve škole nebylo.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
10. 12. 2015, 15:04:35
To ze su vystupy slabe neznamena, ze su ziadne. Je rozdiel ked sa posadim k LO, ktory ovladam ako tak a potom k MSO, ktory vidim prvy krat v zivote. Dobre to popisal Zvedavec v prispevku nizsie. A nie je to vzdy iba o rozlozeni ovladacich provkov ale aj o istom psychologickom efekte, ked pracujem s niecim co robi sice podobnu vec ale vypada uplne inak. Defacto som na zaciatku a musim sa skolit na novy system.

V kazdom pripade, su skoly prve miesto, kde sa stretavate so SW, na ktorom pracuju prakticky vsetky firmy. Skoly taktiez formuju pohlad studentov na svet a ked im poviete, ze list sa da napisat iba v MSO, tak kazda dalsia alternativa je v tvrdom rozpore s tym co boli uceny. Skoly v drtivej vecsine ani inu alternativu nez MSO nepodporuju. Cize ide o nekonecnu a samoziviacu sa slucku pre M$, z ktorej ma zabezpecene zisky pre buducnost, bez vacsej namahy.

Co sa tyka roznych webov a ich editorov to by som tu neratal. V drtivej vacsine ide iba o velmi jednoduche editory, ktore sa nemaju sancu rovnat k balikom LO a MSO a pri samotnych firemnych aplikaciach musi byt skolenie vzdy, kedze su specificke a na skolach s nimi nepridete do kontaktu.
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
11. 12. 2015, 09:46:28
Aby bylo jasno, já zastávám názor, že školy by buď měly mít MSO zdarma a pak mohou ukázat oboje nebo v situaci, jaká je teď MSO vynechat, protože souhlasím s tím, že pomáhají "školit" budoucí zaměstnance na MSO a ještě Microsoftu za Office platí, což mi přijde od MS jako prasárna.

Proto na vlastní škole i učitelé mají jen OO/LO a MSO jsou v kanclech, tam bych to neustál.

On (MS) pak pořádá pro školy soutěže, kde milostivě udělí ceny za pár desítek tisíc Kč, ale skasíruje řádově víc za licence Win a MSO z těch samých škol. Školy jako naše jsou pak z podobných soutěží často "vyřazeny", protože nemáme jejich sw., nadřízené orgány se na nás dívají jako na exoty a místo pochvaly za ušetřené statisíce za dobu několika let se dočkáme leda problémů s otevíráním "doc" dokumentů z města, kraje, ministerstva nebo inspekce.


Nijak to ovšem nemění můj pohled na věc, že když odmyslím cenu MSO a vznik vazby na jednu firmu, je momentálně pro firmu POHODLNĚJŠÍ a JISTĚJŠÍ zůstat u zajetého a zaplaceného MSO, než experimentovat s LO/OO.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
11. 12. 2015, 15:44:39
S tym sa da suhlasit a s tym aj presne M$ kalkuluje. Tam kde to ale stat moze ovplyvnit je prave skolstvo. Tam by ten prechod nemusel byt bolestivy. Inak pre toto M$ organizoval v minulost akcie typu dodavka PC do skol aby tam pokryl vyucovaci proces. Dnes sa musi udiat razantne rozhodnutie aby sa preslo na open source.

Dalsie miesto kde to moze stat zmenit su urady a tie jednoducho mozu zacat odmietat OOXML format a vyzadovat ODF. Problemom ODF je ale to co som uz popisoval, ze je defacto mrtvy a do takeho formatu sa neda investovat. To bude velky argument pre M$ aby podobnym prechodom z jeho nastrojov zamedzil. Bohuzial.
user avatar strepon
Odpovědět
ODF žije!
11. 12. 2015, 18:33:54
Jelikož se to tu opakuje poněkolikáté, je potřeba říct, že ODF zdaleka mrtvý není. Vývoj by samozřejmě mohl být intenzivnější, tým kolem ODF je ale nadále aktivní – stačí si projít přednášky z letošní LO Conference nebo ODF Plugfestu.
user avatar XMen
Odpovědět
Re:ODF žije!
14. 12. 2015, 14:11:39
Lenze prednasky nikoho nezaujimaju. Dolezite su vystupy a tu ODF nema ziadne za prakticky 5 rokov. Pritom ide iba o format co je hlavne vecou dohody a nie o nejaku narocnu technologiu. Ked nejaky projekt nema tak dlho ziadny vystup, tak sa zacina pokladat za mrtvy a treba zacat hladat alternativu. Lenze ta neexistuje aspon nie ta slobodna. Mozno je problem v tom, ze to nema na starosti komunita ale to si ani neviem predstavit ako by sa to robilo. Asi najlepsie by bolo spojenie niektorych vyznamnych hracov a forkutie formatu. Toto dlhodobe delirium uz nema zmysel. Neexistuje ani ziadna roadmapa (aspon som nic nenasiel), ktora by ukazovala, ze vtedy a vtedy bude nejaky vystup. Jedine co vidim je vystup nejakeho bugtrackeru, kde niekto raz za dlhy cas napise poznamku pod nejaky bod.

Suma sumarum. Pacient je klinicky mrtvy a je potrebne ho odpojit od pristrojov a ist dalej.
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Re:ODF žije!
14. 12. 2015, 16:35:38
Vývoj ODF nijak zvlášť nesleduju, ale:
- Pokud berete jako jediný výstup nový standard, ty opravdu už z principu nevznikají každý rok.
- "najlepsie by bolo spojenie niektorych vyznamnych hracov" - to se už stalo:)) Nebo který významný hráč v ODF Committee chybí?
- V bugtrackeru vidím, že se nějaké změny dějí téměř denně.

Pokud vám schází roadmapa nebo máte na ODF nějaký konkrétní zájem, kontaktujte přímo někoho z Committee, to tady v diskusích nevyřešíte. (Obecně je kolikrát lepší zeptat se přímo zainteresovaných než sáhodlouze spekulovat - ostatně k čemu jinak ty e-maily máme:))
user avatar Zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
7. 12. 2015, 12:58:08
Ještě poznámka k té koncepci:
Jistě, uživatel by měl mít obecné znalosti, ale ty jsou Vám v případě přechodu na jiný program, byť ve stejné kategorii téměř k NIČEMU, páč zrovna v tom okamžiku pohoříte na tom, kam kliknout.

Mám relativně solidní (oproti BFU!, nikoliv profesionální) znalosti z grafiky. Používám doma PaintShop Pro XII (vykopávka). V okamžiku, kdy si sednu ke Gimpu, jsem v pytli.
Udělám dost základních věcí v Callistu (ano, je primitivní), tytéž věci v Inscape jsou porodem.

Solidně ovládám OO/LO, nejsem cvičená opice na "sem klikni", ale v okamžiku, kdy budu sedět před jiným balíkem třeba MSO, je mi znalost obecného principu na prd.
user avatar Michal
Odpovědět
Záleží ještě na formátu OpenDocument?
6. 12. 2015, 11:43:05
Osobně si myslím, ze na mobilní verzi moc nezáleží, teda alespoň co se týká editace. Že to je spíš taková bublina, která co nevidět splaskne. Daleko větší význam přikládám online verzi - technologie na to dneska jsou, nejsem omezený platformou, přistoupim k dokumentům odkudkoliv (ano internet je dnes skoro všude), je daleko pohodlnější upravovat/vytvářet dokument na PC, no zároveň to nebrání mobilnímu použití, ... - samozřejmě by tam musela být i možnost lokálního uložení.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Záleží ještě na formátu OpenDocument?
6. 12. 2015, 13:27:57
Když uvádíme cloudové řešení vždy tam bude určitá problematika odesílání a přijímání. Jde tedy vždy o "pomalejší řešení" - pokud budeme něco editovat.

Ovšem když budeme mít zájem o neveřejné úpravy bude muset být k dispozici mobilní verze a pak už je zřejmé že stačí "obyčejné úložiště" ke sdílení.

Je sice jasné že to jsou jen "dočasná" řešení. Za 5 let tady budou nové technologie a na většinu z toho co řešíme dnes nikdo nevzpomene. To co jde rychle v před jsou objemy pamětí. Proto si myslím že editace přes cloudy bude nadbytečná - tedy alespoň pro aplikace zdarma :-)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Mám sen
11. 12. 2015, 02:55:11
Já se prozatím omezím jen na konstatování, že mám sen. Sen o svobodném softwaru a svobodných kancelářských balících.
Chcete-li, můžete si ho přečíst na našem fóru.

http://forum.exospace.cz/viewtopic.php?f=95&t=528#p1517

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz