V truhlářské firmě používají kancelářský balík OpenOffice.org i LibreOffice

LO.png Někteří živnostníci šetří výdaje mimo jiné tím, že používají otevřené kancelářské balíky OpenOffice.org nebo LibreOffice. Je to i případ firmy Dlauhý, která provozuje truhlářskou firmu. OpenOffice.org používají nejen na psaní dopisů, ale také k výpočtům. Interně firma používá formát ODF, ale při vnější komunikaci primárně PDF.  

Proč používáte OpenOffice.org?

Protože je součástí distribuce Ubuntu. Využíváme hlavně Writer a Calc. Jako hlavní důvod využití vidíme značnou finanční úsporu ve firmě, možnosti otvírat soubory z Microsoft Office a využití maker, což dělá z OpenOffice.org nástroj určený pro provozní zatížení.

Jací uživatelé, na kolika počítačích a kolik jich je?

Odhadem je to 4–5 pracovníků, z nichž část připravuje podklady pro výrobní dokumentaci a část vykonává administrativu. Používaných počítačů je 5. Jeden počítač je určený přímo pro administrativu a zbytek pro tvorbu výrobní dokumentace, která dále z OpenOffice.org putuje do dalších programů.

Na jakých operačních systémech OpenOffice.org provozujete?

  1. Ubuntu 8.04 – 11.10 na 4 počítačích,
  2. Windows XP na 2 počítačích.

Popište typ dokumentů, které obvykle vytváříte nebo zpracováváte.

Textové dokumenty vytváříme primárně jednoduché (smlouvy, výkazy atd.) a týkají se obvykle administrativní činnosti. Složitější dokumenty máme v Calcu, kde provádíme výpočty spotřeby materiálu, nákladů na výrobu a kusovníky. Dále přijímáme množství technických podkladů případně ceníky materiálu a komponent.

Výkresovou dokumentaci či případně schémata bohužel v programu Draw zatím smysluplně dělat nelze, na to využíváme CAD programy a Inkscape.

Máte problémy při výměně dat, např. v případě souborů Microsoft Office?

Ano, problémy se vyskytují obvykle při výměně dokumentů se státní správou (nyní je to lepší s PDF) a někdy mezi subjekty. Jde většinou pouze o rozhozené formátování. Nejsou to ale problémy, které by stály za námahu a řešení.

Interně používáme formáty ODT a ODS (CSV). V případě potřeby odesílat data mimo společnost využíváme primárně formát PDF nebo holý text a někdy je také nutnost odeslat soubory DOC/XLS.

Zhodnoťte kvalitu práce s kancelářským balíkem OpenOffice.org.

Práce s OpenOffice.org je z velké části podobná práci s Microsoft Office. Někdy složitější nebo jednodušší. Jako velký nedostatek vidíme problémy s aktualizací dat v Calcu při práci více lidí, případně problémy při využívání automatické aktualizace podkladů. S tím dále souvisí právě zmíněný nedostatek pro spojení více dokumentů v Calcu do jednoho celku.

Další nedostatek je úroveň použitelnosti databáze Base.

Doporučili bychom ho využívat hlavně kvůli obrovskému úsilí, které vývojáři do tohoto produktu vložili s cílem poskytnout uživatelům použitelný program.

Klady

  • cena,
  • možnosti maker a rozšíření,
  • v základu jednoduchost,
  • spojení s operačním systémem.

Zápory

  • Calc – nemožnost spojení více sešitů,
  • místy nestabilita při větších nebo složitějších souborech – obvykle lze vyřešit,
  • Calc – špatné sdílení souborů mezi více uživateli.

Je podle vás literatura a dokumentace k OpenOffice.org dostačující? Chybí vám některý typ dokumentace? Jaké zdroje používáte?

Z velké části využíváme interní dokumentaci a nápovědu pro OpenOffice.org a web. Většinou se týká programu Calc. Chybí dokumentace týkající se zapojení Calcu do řízení výroby (Excel – mnoho literatury na podobná témata).

Byli byste ochotní věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností OpenOffice.org nebo na vytvoření speciálního rozšíření?

Už jsme část prostředků věnovali na úpravu a přípravu fungování interního systému. V současnosti jsme se stávajícím stavem spokojení.

Uveďte prosím informace o vaší organizaci a nezapomeňte také napsat své jméno a pozici či funkci.

Zdeněk Dlauhý – Truhlářství

zakázková výroba nábytku

Příšov 8

Zdeněk Dlauhý,  info<zavináč>dlauhy<tečka>cz

http://www.dlauhy.cz

Ukázka cenové nabídky Ukázka cenové nabídky

Náhled na zakázku v Calcu Náhled na zakázku v Calcu

Soubor v PDF exportovaný z Calcu Soubor v PDF exportovaný z Calcu

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 4
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
V truhlářské firmě používají kancelářský balík OpenOffice.org i LibreOffice
29. 03. 2012, 21:06:31
Tohle je prostě... úžasné. Moc děkuji za odvahu se podělit se svými zkušenostmi. Mně se prozatím k tomu nikoho nepodařilo dotlačit.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz