LibreOffice na Androidu – stav v listopadu 2015

LO.png Mobilní kancelářský balík LibreOffice Viewer pro Android je tu s námi již od letošního jara. Minulé testování (v červnu) ale přineslo zklamání. Jak je na tom balík teď?  

Dvě aktuální verze

Co se bude testovat? Aktuálně jsou na Google Play k dispozici dvě verze. Jedna od firmy Collabora, označená jako 5.0.10.10/4158227/Collabora, z 18. listopadu 2015. Druhou verzi vydala The Document Foundation 15. října; je označena jako v4/v5. V prvním případě balík stále nese označení Beta.

Nastavení přístupu k úložišti ownCloud v LibreOffice pro Android Nastavení přístupu k úložišti ownCloud v LibreOffice pro Android

Obě verze shodně vyžadují Android minimálně ve verzi 4.0. Testovacími platformami budou tentokrát tyto přístroje:

  • telefon LG F60 (D390n), systém Android 4.4
  • tablet Sencor Element 10.1D103, systém Android 4.2

Verze Collabora

Verze od společnosti Collabora bohužel na tabletu nepřesvědčila. Z výběru souborů otevřela jeden jednoduchý tabulkový dokument a to bylo všechno. Při pokusu o otevření libovolného dalšího dokumentu aplikace buď úplně spadla, v lepším případě se po chvilce načítání dokumentu vrátila do nabídky souborů.

Zobrazení tabulkového dokumentu Zobrazení tabulkového dokumentu

Na telefonu se aplikace chová o poznání lépe. Bez problémů otevírá různé textové dokumenty, tabulky a prezentace, zobrazuje je relativně věrně (jednodušší dokumenty vypadají úplně stejně jako v běžné verzi LibreOffice na počítači); otevírání některých dokumentů je bohužel dost pomalé (až desítky sekund). Hypertextové odkazy v dokumentech fungují, otevírají se ve výchozím webovém prohlížeči.

Zobrazení textového dokumentu Zobrazení textového dokumentu

U dokumentů – typicky prezentací – s pozadím tvořeným objemným obrázkem se bohužel dokument zobrazuje velmi pomalu, vykreslování každé dlaždice trvá několik sekund, celý snímek pak třeba i minutu. Přestože by měla tato verze podporovat obrázkový formát SVG, pokus o otevření dokumentu s obrázkem v tomto formátu způsobí pád aplikace, resp. návrat do výběru souborů.

Pomalé vykreslování dlaždic prezentace Pomalé vykreslování dlaždic prezentace

Editační funkce jsou stále označeny jako experimentální a jsou ve výchozím stavu vypnuté. Po jejich zapnutí není v uživatelském rozhraní vidět žádná změna, teprve po dotyku v dokumentu se objeví kurzor a klávesnice. Naopak se neobjeví nástrojová lišta, místo zůstává prázdné a lze tedy upravovat jen text, ne jeho atributy.

Polofunkční editace textu Polofunkční editace textu

Snímky displeje telefonu jsou pořízené fotoaparátem – na rozdíl od tabletu zde nelze přímo používat screenshotovou aplikaci, její zprovoznění by znamenalo instalaci speciálních ovladačů do systému.

Důvodem problémů aplikace na tabletu je, vzhledem k jejich charakteru, nejspíš menší operační paměť (jen 512 MB oproti 1 GB u telefonu), rozdíl ve verzi systému Android zřejmě nebude hrát roli.

Verze The Document Foundation

Na tabletu se tato verze chová úplně stejně jako ta od Collabory. Dá se tedy říci, že je na tomto přístroji nepoužitelná. Na telefonu naopak úplně stejně jako verze od Collabory funguje správně, tedy s výjimkou dokumentů s obrázky SVG, které ani tady nejdou otevřít.

Editace tabulky v telefonu Editace tabulky v telefonu

Editace je opět označena jako experimentální, ale funguje lépe než ve verzi Collabora. Zobrazí se panel nástrojů, kde lze nastavovat styl textu a použít funkci pro vrácení zpět (undo). Dále se verze mírně liší i vizuálně, ta od TDF má stránku orámovanou, to je ale jen detail.

Zhodnocení

Od testu Petra Valacha z června letošního roku se toho dost změnilo. Sice nepřibylo žádné významné množství funkcí (funkční škála stále odpovídá v zásadě tomu, co v březnu popsal Lubomír Čevela – mimochodem ani nyní se nelze z aplikace dostat na paměťovou kartu), ale aplikace nabraly na stabilitě (i tak je ovšem znát, že k dokonalosti má mobilní LibreOffice ještě daleko).

Výběr souborů k otevření Výběr souborů k otevření

Zejména se to týká verze od TDF, která se nyní ukázala po všech stránkách lepší než verze od Collabory. Obrázky SVG však nepodporuje ani jedna z verzí (přitom Collabora podporu přímo uvádí). Doporučení je tedy v tuto chvíli jasné: vhodnější k použití je verze od TDF, i když se to samozřejmě může později změnit.

Máte-li ve svém přístroji méně než 1 GB paměti, zřejmě vám LibreOffice pro Android fungovat nebude. V takovém případě se poohlédněte spíš po některé z ostatních kancelářských aplikací, které jsou pro Android k dispozici.

(Jako ve škole) Průměr: 3.91 | Hodnotilo: 11
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz